DIAGNOSTYKA

Perymetr automatyczny PTS 920 jest urządzeniem diagnostycznym służącym do oceny centralnego i obwodowego pola widzenia każdego oka. Jest pomocny we wczesnym wykrywaniu jaskry, zapalenia nerwu wzrokowego, schorzeń siatkówki jak degeneracja plamki, odwarstwienia siatkówki, retinitis pigmentosa itp.

Za pomocą tego badania możemy również wykryć wiele chorób neurologicznych, powodujących ubytki w polu widzenia. Jest wskazane u pacjentów, u których występuje: ból głowy, migrena, latające ciemne plamy w polu widzenia , przemijające zaburzenia widzenia.

Zakres pomiarowy 50 stopni w stronę nosa i 80 w stronę skroni. Wbudowanych wiele programów testowych. Wielkość bodźca III wg Goldmana. Rodzaj bodźca: dioda LED 565 nm (kolor zielony).

Spektralna Optyczna Koherentna Tomografia (SOCT) to najnowocześniejsza metoda obrazowania siatkówki, plamki, nerwu wzrokowego, rogówki oraz kąta przesączania.

Za pomocą badania można uzyskać trójwymiarowy obraz (3D) siatkówki i ciała szklistego – zarówno przekroje podłużne, jak i poprzeczne. SOCT jest badaniem nieinwazyjnym.

W większości przypadków nie wymaga rozszerzenia źrenic. Czas badania to około 5-10 minut.

Wskazania do wykonania badania OCT:

  • zwyrodnienie plamki związane z wiekiem,
  • zmiany cukrzycowe w plamce,
  • otwór w plamce,
  • obrzęk plamki,
  • błony nasiatkówkowe,
  • centralna retinopatia surowicza (centralne, niezapalne uszkodzenie siatkówki)
  • błony przedsiatkówkowe
  • tylne odłączenie ciała szklistego
  • monitorowanie zmian jaskrowych (grubość warstwy włókien nerwowych siatkówki i komórek zwojowych siatkówki)
  • pachymetria – pomiar grubości rogówki- jest obowiązkowym badaniem u chorych na jaskrę i nadciśnienie oczne. Metoda ta pozwala stwierdzić, czy zmierzone ciśnienie śródgałkowe u Pacjenta nie jest zawyżone bądź zaniżone przez pominięcie faktu istnienia grubszej bądź cieńszej rogówki. Dowiedziono bowiem, że Pacjenci posiadający grubszą rogówkę niż standardowo, mogą mieć ciśnienie wyższe, które jednak nie musi być niczym niepokojącym. Natomiast osoby posiadające cienką rogówkę, często mają zaniżone ciśnienie śródgałkowe

Autokeratorefraktometr HRK-1 firmy Huvitz to urządzenie (sterowane mikroprocesorem) do komputerowego, obiektywnego badania ostrości wzroku oraz pomiaru przedniej krzywizny rogówki.  Polega na wpuszczeniu do oka wiązki promieniowania podczerwonego i dokonaniu analizy refleksów wiązki odbijających się od struktur oka. Wbudowany w urządzenie komputer dokonuje dokładnej analizy uzyskanych refleksów, na podstawie czego generuje dane pokazujące określoną wadę refrakcji u pacjenta.

Tonometr bezkontaktowy NCT-200 Optopol to precyzyjny, bezdotykowy, bezpieczny dla pacjenta pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego, mający znaczenie szczególnie w czasie epidemii COVID-19, jak również w innych schorzeniach zakaźnych, których patogen występuje we łzach pacjenta.

Exophthalmometer Hertel to przyrząd służący do pomiaru stopnia przemieszczenia oka do przodu w wytrzeszczach. Ma zastosowanie głównie w chorobach tarczycy przebiegających z wytrzeszczem gałek ocznych (np. Choroba Gravesa-Basedova) oraz w guzach oczodołu.

Ultrasonograf Okulistyczny: SK – 3000A , umożliwia diagnostykę sondami A, B i pachymetryczną